Na co zwrócić uwagę, gdy kupujemy zasłony do naszego mieszkania?

Zasłony mają duży wpływ na ogólny wygląd pomieszczenia. Dzięki nim możesz wzbogacić swoje domowy wystrój, dodać całej aranżacji charakteru. Pod warunkiem że dobierzesz odpowiedni rodzaj materiału i kolorystykę Ten ostatni aspekt może znacząco zmienić oblicze każdego pomieszczenia, gdyż w zależności od zastosowanych odcieni można modyfikować charakter wnętrza. 

Na co zwrócić uwagę, gdy kupujemy zasłony do naszego mieszkania?

Na pewno  musimy wziąć pod uwagę wielkość naszego mieszkania. Jeżeli chcemy powiesić zasłony w stosunkowo małym pomieszczeniu, na przykład niewielkim salonie czy kuchni, to zdecydowanie  warto postawić na jasne kolory i drobne wzory. Dobrze sprawdzi się biel, błękit, delikatne odcienie zieleni oraz szarości. Takie zasłony przepuszczają więcej światła, sprawiają, że całe pomieszczenie wygląda na zdecydowanie większe niż w rzeczywistości.

Rozmiar mieszkania nie tylko wpływa na wyrazistość zasłon w danym pomieszczeniu. Najważniejszy jest kolor farby lub tapet, która pokrywa ściany. Jeśli jest on stonowany, więc przeważają różne odcienie bieli lub szarości, to lepiej kupić zasłony w jasnych i lekko kontrastujących kolorach. Natomiast ciemne kotary będą idealnie wyglądać w towarzystwie ścian w jaskrawych kolorach. Dzięki ciemnym zasłonom całe pomieszczenie będzie się prezentować elegancko i jednocześnie oryginalnie.

Zasłony kontrastujące z kolorem ścian — czy warto?

Kolor ścian i zasłon – jaki powinien być kontrast? Wiele zależy od wystroju, ale warto pamiętać, aby w eleganckim wnętrzu zdominowanym przez jasne kolory nie było wyraźnych różnic. Wybieraj tylko tkaniny, które są nieco ciemniejsze niż farba pokrywająca większość płaskich powierzchni. Dzięki temu uzyskasz naprawdę atrakcyjny efekt wizualny i zachowasz elegancki charakter wystroju.

Tam, gdzie przeważają jasne odcienie, sensowne jest powieszenie zupełnie innych zasłon. Na przykład w pokoju żółtym lub pomarańczowym – dobrze sprawdzają się tkaniny czarne, brązowe i bardzo fioletowe. Mimo ekstremalnej intensywności kompozycji ogromna różnica tonalna daje poczucie spokoju i elegancji.

Interesująco mogą wyglądać również zasłony, które mocno kontrastują z kolorami wnętrz, np. turkusowe zasłony wewnętrzne, które są przede wszystkim utrzymane w bieli. Wiele mocnych kolorów na zasłony świetnie prezentuje się w pomieszczeniu pomalowanym na biało, kremowo lub szaro. 

Tak naprawdę warto eksperymentować z różnymi kolorami i wzorami zasłon. Dzięki nim możemy odmienić wygląd naszego salonu czy sypialni w mgnieniu oka.